Informacje


Krajowe mistrzostwa ESL otwierają drogę do turniejów rangi Masters w ramach ESL CS:GO Pro Tour

Nowa formuła gwarantuje zwycięzcom krajowych mistrzostw ESL awans do zamkniętych kwalifikacji rozgrywek na poziomie Masters oraz sloty w zawodach DreamHack Open. Jedną z pierwszych drużyn, które skorzystały na tym rozwiązaniu, jest Illuminar Gaming, który 1 grudnia w Katowicach zdobył tytuł ESL Mistrza Polski.

ESL, największa na świecie firma z branży esportowej, ogłosiła dziś zmiany w strukturze krajowych mistrzostw ESL (National Championships). Od teraz krajowe mistrzostwa łączą się bezpośrednio z rozgrywkami na poziomie ESL Pro Tour Masters. Zawody ESL Pro European Championship (EPEC) otworzą przed drużynami drzwi do rozgrywek na poziomie mistrzowskim – Masters Championships. W myśl motta marki ESL „od zera do bohatera” zwycięzcy krajowych zmagań w CS:GO otrzymają również miejsce w rozgrywkach DreamHack Open i szansę awansu do starć na poziomie mistrzowskim w ramach Pro Tour. 

Odpowiednikiem poziomu Challenger w ESL Pro Tour są krajowe mistrzostwa ESL – w przypadku Polski są to ESL Mistrzostwa Polski. Ich zwycięzcy będą mogli również wziąć udział w barażach o MDL, które otwierają drogę do starć w ramach MountainDewLeague (MDL). MDL to liga będąca przepustką do ESL Pro League, która z kolei jest najdłużej działającą ligą w CS:GO.

Zmiany w rozgrywkach ESL Pro Tour polegają na rozwinięciu ścieżki awansów. W przeszłości mistrzostwo kraju lub EPEC było najwyższym wyróżnieniem dla drużyn narodowych i końcem rozgrywek. Od 2020 zwycięzca EPEC zostanie zaproszony do zamkniętych kwalifikacji do rozgrywek na poziomie Masters Championships – ESL One Cologne lub IEM Katowice.

Tytuł ESL Mistrza Polski Jesień 2019 w CS:GO zdobyła drużyna Illuminar Gaming, która w finale pokonała x-kom AGO. Zwycięstwo przyniosło nowym mistrzom kraju wygraną pieniężną w wysokości 80 tys. zł, oraz, zgodnie z nową formułą, bezpośredni awans do zamkniętych kwalifikacji do IEM Katowice 2020, które są szansą na zmierzenie się z najlepszymi teamami z całego świata.

– Od momentu rozpoczęcia potyczek w ramach ESL Pro Tour CS:GO, staraliśmy się jasno nakreślić ścieżkę awansów. Zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy opracować przejrzysty system kwalifikacji, wychodzący poza rozgrywki w ramach EPEC – mówi Michał Blicharz, wiceprezes ds. Pro Gamingu w ESL. – Mistrzowie rozgrywek krajowych z Polski i Niemiec mają także gwarantowany awans do zamkniętych kwalifikacji do rozgrywek Masters Championships. W sytuacji, gdy zwycięska drużyna EPEC pochodzi z jednego z tych dwóch państw, to wicemistrz zostanie zaproszony do eliminacji w ramach „Road to Cologne” lub „Road to Katowice”. Poprzez połączenie krajowych mistrzostw (National Championships) z dwoma bezpośrednimi slotami w ramach zamkniętych kwalifikacji do ESL One Cologne i IEM Katowice, chcemy dać szansę drużynom narodowym w dostaniu się do rozgrywek Masters Championships w myśl idei „od zera do bohatera”. 

Kolejną nowo ustaloną ścieżką awansu dla krajowych mistrzów do starć z międzynarodową elitą CS:GO, jest udział w turniejach DreamHack. ESL i DreamHack stworzyły bezpośrednie awanse do rozgrywek DreamHack Open. Wygrana w DreamHack Open daje natomiast bezpośredni awans do DreamHack Masters, ESL One lub Intel® Extreme Masters. Mistrzowie Niemiec i Wielkiej Brytanii 2019 otrzymują miejsce w DreamHack Open, które odbędą się w Lipsku i Anaheim w 2020 roku. Kolejne krajowe mistrzostwa ESL, w tym te odbywające się   Polsce, dadzą kolejne awanse do turniejów DreamHack Open w 2020 roku.

Jesteśmy podekscytowani zmianami, które otwierają nowe ścieżki awansu dla zespołów narodowych, łącząc Mistrzostwa Krajowe ESL bezpośrednio z DreamHack Open – mówi Mile Van Driel, Chief Product Officer w DreamHack.– DreamHack Open przez lata był sprawdzianem dla drużyn i zawodników, którzy później stawali na najwyższym stopniu podium rozgrywek Major Championships. To kluczowy element ekosystemu CS:GO i ESL Pro Tour. 

– Nadrzędnym celem ESL jest połączenie wszystkich zawodów w jedną, przejrzystą ścieżkę rozwoju. Drużyny krajowe powinny mieć jasną drogę awansu na sam szczyt. Za inicjatywą ESL Pro Tour stoi dokładnie ta sama idea: aby rywalizować w elitarnych rozgrywkach CS:GO na poziomie Masters, drużyny muszą zmierzyć się w DreamHacku Open lub w zamkniętych eliminacjach, prowadzących do najbardziej prestiżowych turniejów ESL i DreamHack – podsumowuje Ana Oliveras, Head of ESL National Championships.

Ogólna struktura Mistrzostw Krajowych na poziomie europejskim została opracowana we współpracy z DreamHackiem. W 2020 roku zrestrukturyzowany system kwalifikacji otrzyma również NC na poziomie globalnym. Ma to stworzyć jednolitą strategię zgodną z celem marki ESL: „gdzie każdy może być kimś”.